Поројните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул

Од:

Обилните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул, јави турската државна телевизија ТРТ-Хабер.

dobivaj vesti na viber

Најлоша е ситуацијата во истанбулското предградие Силиври, каде многу улици и булевари се целосно под вода. Поплавени се канцеларии и приземјето на објектите. Голем број автомобили останаа заглавени.

Поради поројните врнежи, сообраќајот во Силиври беше сериозно отежнат.

Продолжуваат напорите на екипите за одводнување на општината.

Метеоролозите предупредуваат дека денеска и утре ќе продолжат обилните врнежи во Истанбул.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган: Немаме за што да разговараме со Грција

Ана Ололовска

Извештај на „Ембер“: Чистата енергија би можела да го преполови увозот на фосилни горива во Турција до 2030 година

Ана Ололовска

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Иконому: Турција сноси одговорност за несреќите со мигрантите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зграда се урна во Турција по експлозија на гас, извлечени четири лица под урнатините

А1он

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска