ВИДЕО: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судница

Од:

Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Слободан Праљак почина во болница во Хаг од отровот што го испи во судницата откако Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства, јави Хина.

Жалбениот совет на Хашкиот трибунал денеска изрекува жалбена пресуда во предметот Прлиќ и останатите. Откако жалбениот совет ја потврди првостепената казна за Праљак од 20 години затвор, тој извика дека е не е воен злосторник, дека со презир ја отфрла пресудата и го испи отровот.

Судијата претседавач Кармел Агиус го прекина со зборовите „застанете ве молам“ а потоа продолжи да ја изрекува пресудата за генералот Миливој Петковиќ.

Набргу потоа на судијата му се обратила една од адвокатките на Праљак која му рекла дека нејзиниот клиент испил отров.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

А1он

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска треба да направат повеќе пред да го воведат еврото

Ана Ололовска

Пуповац: Не се двоумевме околу поддршката за Пленковиќ

Ана Ололовска

Во Хрватска од денеска построги мерки поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Ана Ололовска

Германската полиција трага по хрватско оружје продадено на неонацисти

А1он