Пленковиќ: Шокиран сум од самоубиството на генералот Праљак

Од:

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ денеска изјави дека е шокиран од самоубиството на поранешниот командант на силите на босанските Хрвати, генерал Слободан Праљак, кој испи отров во судницата откако Хашкиот трибунал го осуди на 20 години затвор и подоцна почина во болница.

– Сакам да изразам најдлабоко сочуство до семејството на Слободан Праљак. Неговиот чин, одземањето на сопствениот живот, најдобро зборува за длабоката морална неправда која им беше нанесена на шестмината осудени. Изразуваме жалење за денешната пресуда, изјави Пленковиќ на прес-конференцијата свикана по случувањата во Хаг.

Би можело да ве интересира

Клиничкиот центар Сплит на конкурс бара 300 медицински сестри, се јавиле само 14

Жарко Настоски

Хрватска со рекорден број заразени, 2.242 за еден ден

А1он

Хрватските медиуми во борба со говорот на омраза

Ана Ололовска

21 заразен и 84 изолирани вработени во загрепска болница

Жарко Настоски

ВИДЕО: Маскирани специјалци апсат осомничен рекетар во трговски центар во Загреб

Жарко Настоски

Пленковиќ: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна, да бидеме одговорни

Ана Ололовска