Пленковиќ: Европа и носи плус на Хрватска, а не минус

Од:

Хрватска сака да ги интензивира комуникациските активности за европските теми со цел граѓаните да се запознаат со нив, а Европа и носи плус, а не минус на Хрватска, изјави денеска во Брисел хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

– Сакаме да ги интензивираме комуникациските активности за европските теми, бидејќи е важно нашите граѓани да бидат информирани. Уште еднаш повторувам дека Европа и носи плус, а не минус на Хрватска, рече Пленковиќ на почетокот на вториот ден од Самитот на ЕУ.

Лидерите на ЕУ ја поддржаа целта Европа да стане климатски неутрална до 2050 година, со тоа што Полска во овој момент не може да се обврзе на тоа. Тоа значи дека Полска не го блокираше заклучокот, но дека засега не може да се обврзе.

– Компромисот што е постигнат е одржлив. Она што е важно е дека Хрватска сака да биде дел од Европа и дел од глобалните активности што одат заедно со она што е важно за заштита на животната средина, што е важно да се намалат сите можни форми на загадување и од оваа страна ние очекуваме дека дури и за време на нашето претседателство во фокусот ќе биде темата за климата, тема што е глобално број еден, рече Пленковиќ.

Тој истакна дека прилагодувањето на еколошката транзиција ги чинат некои земји многу, некои помалку и дека позицијата на државите на западниот дел на континентот и оние на истокот не е иста.

Би можело да ве интересира

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска

Хрватска испраќа барања за понуди за купување борбени авиони

Ана Ололовска

ХРВ: Хрватска не е казнета за незаконско враќање мигранти

Ана Ололовска

Тркратниот убиец денес ќе биде сослушан во сплитското Обвинителство

Ана Ололовска

За само една година цените на недвижностите во Хрватска пораснаа за 10 отсто

Ана Ололовска

„Гардијан“ ја цитира Китаровиќ: Корупцијата во Хрватска почнува во училиште

Ана Ололовска