Петков: Додека Трифонов пееше за Македонија, неговите министри без контрола бараа милијарди левови

Од:

Премиерот на Бугарија во заминување, Кирил Петков, во специјално обраќање рече дека во Бугарија нема услови за апокалипса, јави дописникот на МИА од Софија. Петков го идентификуваше Слави Трифонов како тројански коњ во неговата влада, додавајќи дека верува дека тој веќе е дел од историјата.

dobivaj vesti na viber

– Додека тој пееше за Македонија, неговите министри без контрола бараа милијарди левови, рече и Кирил Петков. Тој ги повика бугарските граѓани повеќе да не дозволуваат вакви политичари и ги побара повеќе да бараат од политичарите. Бугарија може и повеќе, категоричен беше Петков. За кратките седум месеци се виде како две милијарди лева (1 милијарда евра) можат да одат за економски мерки за сите луѓе, наместо за џебовите на дваесетте, наведува Кирил Петков во своето обраќање.

Тој ги обвини и претходните раководители на ГЕРБ за кражбите што ги направиле. Според неговите зборови, во политиката во Бугарија има „нови месии“ кои само кажуваат лаги и ветуваат напуштање на ЕУ и НАТО. Петков рече дека преодната влада на Бугарија до пролет може да обезбеди поевтин течен гас и додаде дека неговата влада одговорен за отпочнување на гасната врска со Грција, што ќе обезбеди пониски цени на гасот за Бугарија.

Петков објави дека неговата влада на преодната влада и остава буџетски суфицит од 1,5 милијарди лева (750 милиони евра), а обезбедени се и 13 милијарди лева (6,5 милијарди евра) од Планот на ЕУ за закрепнување и одржливост, кои се поврзани со усвојувањето на антикорупциско законодавство и мерки. Петков потсети дека тој и неговата влада беа соборени толку брзо бидејќи ги нападнаа шемите за милијарди исцедени од изградбата на патишта, граничната контрола и железничкиот транспорт во Бугарија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он