Пацоли: Северно Косово како Дубаи

Од:

Беџет Пацоли, потпретседателот на косовската влада и лидер на Алијансата за ново Косово, го поздрави продолжувањето на дијалогот со Белград и предложи северниот дел да биде слободна економска зона, како Дубаи.

Пацоли ги осуди инцидентите и нападите над Србите за Видовден.

„Не ми се допаѓа тоа што се случи и од едната и од другата страна. Соблекувањето на маиците секако не е убава слика која ја пративме во светот. Но тоа е акција која беше испровоцирана од страна на посетителите, и јас сакам да верувам дека следниот пат ќе биде подобро, изјави во врска со инцидентите.

Рече дека мора да се лечат старите, а не да се создаваат нови рани.

На констатацијат дека не е можно да се постигне договор со Србите на север, доколку се споменува државноста на Косово, Пацоли рече дека затоа се залага за разговори.

„На север се и Албанци и Срби, а тука се и криминални групи кои се добро поврзани и добро заработуваат и и нанесуваат штета и на српската и на косовската економија. Јас сум убеден дека граѓаните се заморени од таков живот“, изјави Пацоли.

Би можело да ве интересира

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Косово нема да ја повлече одлуката за укинување на динарот

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он