Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Од:

Најмалку 28.500 пациенти со Ковид-19 во Грција примиле домашна терапија со антивирусниот лек „Паксловид“ од крајот на март до сега, објави грчкиот весник „Катимерини“, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Според весникот, повеќе од половина од лековите, односно 17.000 биле дадени во изминатите месец и половина, кога во земјата беше регистриран зголемен број заразени со Ковид-19.

На дневна основа се одобруваат околу 400-500 барања за конкретниот лек, кој граѓаните или го добиваат на домашна адреса или го подигнуваат од аптеките, откако нивното барање, преку матичниот лекар, ќе добие зелено светло од надлежните.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

А1он

Бајден: Пандемијата на Ковид е завршена

Ана Ололовска

СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Ана Ололовска

СЗО: На повидок е крајот на пандемијата на коронавирусот

Горан Наумовски

СЗО: Од долгиот ковид се погодени 17 милиони Европејци

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска