Огнени стихии на Крит и на Родос

Од:

Гори во Грција. Голем пожари беснеат на Крит и на Родос.

Тројца пожарникари се повредени во обидите за гаснење на големиот пожар, кој дивеево регионот на Ираклион, на грчкиот остров Крит.

Две населени места, поради опасност од ширење на пожарот веќе се евакуирани.
Во справувањето со огнената стихија се вклучени активно т копнени и воздушни единици на противпожарните сили.

Вест што вчера ја шокираше светската јавност е што 20-годишен сточар вчера изутрината стрелаше со пушка кон двајца мажи на возраст од 24 и 35 години, кои со мобилен телефон го снимале големиот пожар, кој ја зафати областа Вианос во Ираклион.

Двајцата ранети се сместени во Универзитетската болница во Ираклион со рани во стомакот и нозете. Со двајцата мажи била и една жена, која не е повредена, а грчкиот сточар бил изреволтиран поради тоа што минувачите го снимале пожарот, наместо да помогнат во неговото гаснење.

Тројца пожарникари се повредени полесно вчера во борбата со огнената стихија во шума на грчкиот острот Родос, меѓу селата Аполон и Малона.

Би можело да ве интересира

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Анархистичката група ја презеде одговорноста за запалени автомобили и ги повика граѓаните да не паркираат до луксузни возила

А1он

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × three =