Од утре Косово ќе го укине динарот и ќе го воведе еврото

Од:

Косовските власти потврдија дека од 1 февруари ќе почне да се применува регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК), која предвидува плаќање во готовина и плаќање исклучиво во евра, со преоден рок за граѓаните да се прилагодат на таа регулатива.

Според претходното соопштение на ЦБК, единствена дозволена валута во Косово ќе биде еврото, кое го исклучува динарот од платежните трансакции.

Би можело да ве интересира

Со кражба на идентитет испрале десет милиони евра од кокаин

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски

Уапсен Србин на Косово: Обвинет е за воени злосторства

Горан Наумовски

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски