Обвинение против гинекологот кој сакаше да прегази полицаец, државата бара да се казни со пет години затвор

Од:

Третото основно јавно обвинителство во Белград поднесе обвинителен акт против гинекологот М.Б. (51) поради напад врз службено лице при вршење на службена должност.

Обвинителството му предложи на судот на обвинетиот да му се изрече изречена казна за кривичното дело согласно законот, со истовремен предлог на Обвинителството за продолжување на притворот на обвинетиот.

Третото основно јавно обвинителство предложи затворска казна од пет години.

Б.С. на раскрсницата на улицата Милентија Поповиќ и булеварот Зоран Ѓинѓиќ не ја послуша наредбата на сообраќајните полицајци кои го пренасочуваа сообраќајот поради одржување на јавен собир, а потоа со автомобилот „мерцедес“ што го возеше гинекологот тргна кон полицаецот и го турна.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво

Мајка и ќерка осомничени за убиство на маж кај Пожаревац

Горан Наумовски

Србин силувал деветгодишна братучетка, ќерка на неговиот вујко

Инцидент близу Лесковац: Млад човек прободен со нож во грбот, стомакот и десната нога