Нова серија протести во Бугарија

Од:

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Демонстраните тврдат дека се против „сите што управувале со државата во последните 23 години“. Тие извикуваа „Оставка, оставка“ и бараа да им се обрати бугарскиот претседател Росен Плевнелиев.

Протести се одржаа и во Враца, каде учесниците на собирот побараа распишување референдум за свикување на Големо народно собрание, кое би донело нов устав со кој би се променил политичкиот систем во Бугарија.

Тие бараат пратениците да се избираат според мнозински изборен систем, да нема „никакви политички партии и државта да му се врати на народот“. Од собирот беа извикувани пароли „Победа“, „Ние сме народот, многу сме“, „Секој ден ќе биде вака – до победата“, „Промена на системот“…

Во повеќе бугарски градови се одржаа и митинзи за поддршка на премиерот во оставка Бојко Борисов. На овие собири беа истакната транспаренти со повици дека „иднината на Бугарија е само со Бојко (Борисов)“ и „не на Станишев и Доган“, лидерите на опозициските Бугарска социјалиситчка партија (БСП) и Движењето за права и слободи (ДПС).

Паралелно со ова во повеќе градови се одржуваа и протести против чешката енергетска компанија ЧЕЗ, која стопанисува со бугарскиот електроенергетски систем, и против остантите монополски фирми. Од овие протести беше побарано да се преразгледаат изададените лиценци за работа на сите монополски компани и беше побарана одговорност „од виновниците за разграбувањето на државата“.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

Leave a Comment

10 + 10 =