Њујорк Тајмс: ФБИ ги истражува тајните акции на кинеската полиција во Србија

Од:

Приказната за злогласните кинески полициски пунктови лоцирани ширум светот, со задача да ги принудат своите граѓани да се вратат во својата земја, ја заинтригира јавноста со месеци. За конечно да се утврди која е мисијата на овие станици, ФБИ покрена истрага за нив, а една од земјите со кои се занимава е Србија.

Имено, Њујорк Тајмс спроведе истрага од големи размери со цел детално да го реконструира функционирањето на овие филијали врз основа на податоците до кои дојде ФБИ.

Најчесто се работи за незабележителни деловни згради. Таква е шесткатницата во њујоршкиот Чајна таун каде неодамна беше откриено постоењето на кинеска полициска станица.

Во него се сместени неколку бизниси, вклучувајќи инженерска компанија, студио за масажа и сметководствена фирма.

Токму во таа зграда, на третиот кат, има „канцеларија“ чие име не е напишано на заедничкиот домофон.

Другите адреси на кинеските полициски канцеларии одговараат на локациите на приватните бизниси, вклучително и кинески ресторани и комерцијални здруженија.

Зад маската, сите тие се кинески пунктови осомничени дека спроведуваат полициски операции без јурисдикција или дипломатско одобрение, а има повеќе од 100 такви организации ширум светот.

Канцеларии како оваа се откриени во многу други земји. Се претпоставува дека нивната задача е да ја контролираат својата дијаспора далеку надвор од границите на Кина.

Голем број земји, вклучувајќи ги Ирска, Канада и Холандија, официјално ја повикаа Кина да ги затвори овие пунктови и да ги прекине полициските операции во нивните земји.

Стравот што го предизвикува нивното постоење не е неоправдан. Извештаите од кинеските владини власти, прегледани од Њујорк Тајмс, ја откриваат нивната вистинска улога.

Имено, во извештаите по име се споменуваат припадници на полицијата и кинески функционери, но и операциите се опишани како многу ризични. Ја фалат ефикасноста на канцелариите кои често се нарекуваат центри за полициски служби во странство. Некои извештаи наведуваат дека кинеските пунктови „собираат разузнавачки информации“ и решаваат злосторства во странство без да соработуваат со локалните власти.

Сепак, останува нејасно кој точно раководи со канцелариите. Тие понекогаш се нарекуваат волонтерски друштва, а понекогаш и како членови на персоналот.

До пред извесно време информации за нив можеа да се најдат и на интернет. Сепак, сите беа избришани откако западните претставници и групите за човекови права го привлекоа вниманието на нив.

Сепак, кинеските државни медиуми наведуваат дека прекуокеанските полициски центри се формирани со цел да се соберат информации за јавното мислење и чувствата на Кинезите кои живеат во странство.

Би можело да ве интересира

Гевгеличанец и пакистанец шверцувале Kинези во Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

Пет Кинези илегално влегле во Македонија –добија парична казна, депортација и забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ

Наместо казна, Кинезите добија уште една шанса од Владата да го довршат автопатот за Охрид

Орце Костов

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов

Бројот на Кинези намален првпат по 1961

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он