Нападната полициска станица во Бујановац

Од:

Во селото Добросин кај Бујановец синока е нападната полициксата станица, но никој не е повреден. На прес конференција, министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ, потврди дека напаѓачите се дел од албанската терористичка група кои дошле од правец на Косово.

„Нема мирно да гледаме како некој напаѓа полицајци“, вели Дачиќ и додаде дека се испукани неколку рафали во полициксата станица.

Според него на должност биле четворица полицајци и за среќа немало никакви последици за нив. Дачиќ кажа дека нападот врз станицата бил повторен по кратко време, но полицијата одгворила со 15 тина испукани куршуми кон нив.

„Ова е драстичен пример на кршење на спогодбата со меѓународната заедница и уште еден доказ колку се загрозени мирот и безбедноста. Нема мирно да гледаме како некој напаѓа полицајци преку административната линија“,  рече Дачиќ.

Селото Добросин, каде се наоѓа контролен пункт кон Косово е на 16 километри југозападно од Бујановац. Селото е познато по тоа што на почетокот на 2000. године што е таму создадена таканаречената Ослободителната војска на Прешево, Медвеѓе и Бујановац.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Со трубачи на минус два оди по парите во обложувалница во Ниш

Ана Ололовска

Маж од Ниш легнал на пруга да се самоубие, но возачот го видел и закочил

Ана Ололовска

Уште 3.206 новозаразени со коронавирус во Косово

Ана Ололовска

Во Србија се потврдени 14.717 новозаразени со ковид

Ана Ололовска

Српскиот епидемиолог Тиодоровиќ: Не треба да се потценува омикронот, особено сега кога е актуелен и грипот

Ана Ололовска

Од денеска влез во Косово само со потврда за три вакцини или две вакцини и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × four =