Над 20 земјотреси ја потресоа Турција

Од:

Турција денеска беше погодена од повеќе од 20 земјотреси, од кои најсилните беа со јачина од 4,7 и 4,1 степени според Рихтеровата скала во градот Токат во областа Сулусарај.

Во Токат посилен земјотрес е забележан во 01.06 часот по локално време на длабочина од 9.97 километри, а уште еден во 02.35 часот на длабочина од 7 километри, соопшти турската служба за управување со катастрофи и вонредни состојби АФАД.

Гувернерот на Токат Нуман Хатипоглу изјави дека засега нема извештаи за каква било несреќа, а противпожарната служба, полицијата и другите институции продолжуваат со истрагата на терен, пренесува турската агенција Анадолу.

На веб-страницата на АФАД е наведено дека градот Кахраманмарас во 08.08 часот по локално време бил погоден од земјотрес со јачина од 2,8 степени на длабочина од 7 километри.

Градот Сивас во областа Гурун беше погоден од земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала во 07:46 часот по локално време, а длабочината беше измерена на 10,56 километри.

Би можело да ве интересира

Нов земјотрес во Турција

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес ја стресе Турција

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес ја погоди Адана во Турција

Горан Наумовски