turcija zemjotres

Свет

АКП на Ердоган победи во областа погодена од земјотресот: „Граѓаните веруваат дека владата ќе помогне“

А1он
Партијата АКП на турскиот претседател Таип Ердоган води на изборите во недела во 10 од 11-те провинции погодени од земјотресите во февруари, а аналитичарите велат
Регион

Повторно се тресе Турција, земјотрес со јачина од 4,3 степени

А1он
Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската провинција Малатија. Епицентарот на земјотресот бил во областа Акчадаг на длабочина од 11
Свет

Девојката која по 248 часа беше спасена од урнатините: Не сакав да се откажам

А1он
Седумнаесетгодишната Алејна Олмез беше спасена од урнатините 248 часа по разорните земјотреси што ги погодија јужна Турција и Сирија. Таа беше извлечена од под урнатините