На претседателските избори во Хрватска право на глас ќе имаат речиси четири милиони избирачи

Од:

На претстојните претседателски избори во Хрватска права на глас ќе имаат 3.854.747 гласачи, соопштија денеска хрватските власти.

Како што јави дописникот на МИА, од запишаните гласачи во избирачкиот список 3.677.907 се жители на Хрватска, додека во странство своето право на глас ќе можат да го остварат 176.843 граѓани.

На претстојните претседателски избори во Хрватска запишани се поголем број гласачи во споредба со неодамнешните избори за Европскиот парламент, кога право на глас имаа 3.831.389 граѓани.

Првиот круг на претседателски избори ќе се одржи на 22 декември, а доколку е потребно вториот е закажан за 5 јануари 2020 година.

Според анкетите, најголем рејтинг има актуелната претседателка и кандидат на Хрватска демократска заедница (ХДЗ) Колинда Грабар-Китаровиќ, а шанси за втор круг им се дава и на кандидатот на Социјалдемократска партија (СДП) Зоран Милановиќ и независниот кандидат Мирослав Шкоро.

Би можело да ве интересира

Едномесечен притвор за десетмина од аферата Јанаф

Ана Ололовска

Хрватска: Укинат имунитет на тројца пратеници, осомничени се за проневера

Ана Ололовска

Хрватскиот Сабор ќе расправа за симнување имунитет на тројца пратеници

Ана Ололовска

Хрватска со најголем пад на побарувачката на автомобили меѓу земјите на ЕУ

Ана Ололовска

Првата дама на Хрватска: Нашите деца се најдебели на Медитеранот

Ана Ололовска

Во Загреб 49 деца заразени со Ковид-19

Ана Ололовска