Милановиќ: За неколку дена Парламентот ќе се распушти, Хрватска ќе биде без власт неколку месеци

Од:

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека наскоро ќе се распушти Парламентарни поради парламентарните избори и дека земјата ќе биде без власт неколку месеци.

Имајќи го предвид тоа, како што истакна, тој не ја гледа целта на оставката поднесена од министерот за одбрана Дамир Крстичевиќ, затоа што распуштањето на Собранието е планирано за неколку дена.

Тој, како што посочи, ќе биде „целосно неутрален“ за време на предизборната кампања.

– Сега дознав дека е формирана левичарска коалиција …, се слушам со сите, луѓето имаат очекувања, но ќе се пробијат како бранови на карпа. Јас немам пристрасност, не одам на избори.
Можеме да зборуваме за тоа што повеќе би ми одговарало лично, но што се однесува до мене, прашањето е дали претседателот и државниот врв треба да гласаат на изборите, рече Милановиќ за време на посетата на Факултетот за електротехника , по повод Денот на Европа.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

На возачот на косовскиот автобус му се заканува казна од 15 години затвор

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски