Мицотакис: Ќе ги продолжам клучните реформи со забрзано темпо

Од:

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и лидерот на Нова демократија по победата на партијата во денешниот втор круг од парламентарните избори изјавија дека е задоволен од „безбедното мнозинство“ што го освои и вети дека ќе продолжи со клучните реформи со забрзано темпо.

„Ќе останам верен на мојата национална должност и нема да толерирам ароганција или вообразено однесување“, рече тој.

Мицотакис истакна дека гласачите ги отфрлаат „лагите и токсичната атмосфера што го подели општеството“ и вети дека ќе биде премиер на „сите Грци“.

Би можело да ве интересира

Митотакис: Имаме воена состојба во мирнодопски услови

Горан Наумовски

Мицотакис го посети Волос и најави поддршка за погодените подрачја

Грција ќе обучува украински пилоти за Ф-16

Грција: Според излезните анкети, Нова демократија на Мицотакис води на изборите

Мицотакис: Грција оди на избори во мај

Орце Костов

Ципрас бара оставка од Мицотакис

А1он