Мицотакис го посети Волос и најави поддршка за погодените подрачја

Од:

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по состанокот во Градското собрание во Волос зборуваше во врска со катаклизмата предизвикана во некои делови на Грција од бурата Даниел, која според метеоролозите била најсилната што ја погодила земјата од 1930 година и оставила траги на уништување.

– Наш приоритет е спасувањето на луѓето. Ќе ги поддржиме сите градови погодени од природната катастрофа – рече Мицотакис и побара од жителите на погодените подрачја да покажат трпение.

– Ќе ја обновиме нашата инфраструктура и ќе биде поотпорна. Целта е итно обновување на водоснабдувањето во Волос и Пелион, како и итно обновување на оштетувањата на патната мрежа. Она што се случува со климатската криза не е само грчки проблем. Видовме што се случи и во Словенија – рече Мицотакис.

Би можело да ве интересира

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Грција

Невреме во Словенија: Поплавени се патишта, куќи, училишта и градинки

Се шири страв од конфликтот: Грчката армија во состојба на готовност

Предраг Петровиќ

Србите шокирани од пораката на мечот во Атина: „Косово е Албанија“