Мицотакис ја отфрли можноста за нов карантин наесен

Од:

Можноста за нов целосен карантин во Грција наесен, ја отфрли грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната прес конференција, а паралелно изрази загриженост за намалениот број дневни вакцинации, јави дописничката на МИА од Атина.

Иако прес конференцијата беше за пожарите, сепак грчкиот премиер одговори и на прашања поврзани со ситуацијата со пандемијата во земјата.

-Нема да одиме на нов локдаун. Нема вакцинираните да платат за невакцинираните. Економијата ќе функционира, опшеството ќе остане отворено, а одговорот на проблемот со мутацијата Делта не е локдаун, туку вакцинацијата, рече грчкиот премиер.

За намалениот број дневни вакцинации рече дека е нешто што го загрижува, но додаде дека можеби тоа е поради летните одмори и истакна дека по 20 август кога веќе сите ќе почнат да се враќаат, Владата ќе направи нови напори да ги убеди граѓаните да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Време е ЕУ да преземе јасни обврски во однос на Западниот Балкан

А1он

Мицотакис: Грција и Европа имаат граници на копно и море, а наша должност е да ги чуваме

А1он

Мицотакис: Да се забрза интегративниот процес на Западен Балкан

А1он

Мицотакис: Не ја поддржуваме Бугарија во блокадата

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он

Источниот Медитеран, Балканот и Блискиот Исток во фокусот на средбата Мицотакис – Менендез

А1он