Мета апелира дека не е време за докажување на сила, туку за итен дијалог

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета реагираше во врска со актуелната политичка ситуација во земјата порачувајќи дека не е време за докажување на сила и поттикнување реторика на поделби, туку „политиката треба да направи пресврт заради националните интереси“.

– Во никој случај не е момент за докажување на сила, на реторика на поделба и провокации, туку на одмереност, претпазливост и голема одговорност за националните интереси на земјата и продолжување на европската интеграција, која е национална цел на сите Албанци. Повторно инсистирам на важноста на дијалогот меѓу партиите и истовремено ја изразувам мојата подготвеност да придонесам за побрзо решение, порача Мета.

Тој додава дека поминале десет дена од откако е во сила уредбата донесена од претседателот на Републиката за одложување на датумот на изборите – 30 јуни.

– Повторувам дека тоа го сторив врз основа на моите уставни надлежности а се со цел да се смири ситуацијата и да се создадат можности за дијалог со кој би се нормализирала политичката ситуација и би се создале можности за нов датум за локални избори кои ќе бидат сеопфатни и демократски избори, нагласува Мета.

Претходно албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „долева бензин на оганот“ и му порача дека и покрај се избори на 30 јуни ќе се одржат.

Би можело да ве интересира

Рама: Ќе се сретнам со Курти, има потреба од нов поттик во односите меѓу Албанија и Косово

Ана Ололовска

Рама по негативната одлука од Брисел: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Ана Ололовска

Курти: Не е потребна трета светска војна за обединување на Албанија и Косово

Ана Ололовска

Албанскиот писател Исмаил Кадаре добитник на Меѓународната награда за литература „Neustadt“

Ана Ололовска

Рама по средбата со Хан: Направивме тоа што Брисел го бараше од нас