Меѓународна воена вежба во Црна Гора, ќе се увежбуваат активности на планина во зимски услови

Од:

Меѓународната воена вежба „Заеднички предизвик 23“ ќе се одржи во Црна Гора од крајот на јануари до средината на февруари. Министерството за одбрана соопшти дека вежбата чиј домаќин ќе биде Армијата на Црна Гора, ги обединува вооружените сили на повеќе земји, јави РТЦГ.

„На вежбата ќе учествуваат повеќе од 250 припадници на вооружените сили на Црна Гора, Австрија, Италија, Северна Македонија, САД и на Центарот на НАТО за планинско војување. Тие заеднички ќе ги зајакнат своите способности за спроведување борбени и спасувачки операции на планински терен, во зимски услови“, се вели во соопштението.

Активностите за време на вежбата ќе се изведуваат на територијата на општина Колашин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Дошол да ги надгледува изборите, па спаси бебе во Морача – шведски пратеник денеска е херој во Црна Гора

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

А1он

Бебе извлечено од Морача, жена се удави

Предраг Петровиќ

Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг на претседателскиот избори во Црна Гора

Претседателски избори во Црна Гора

Ѓукановиќ го распушти Парламентот на Црна Гора

Ана Ололовска