Масовен протест во Атина за годишнината од убиството на 15 годишно момче, инциденти во Солун

Од:

Масовен протест се одржа вечерва во центарот на Атина за годишнината од убиството на 15-годишниот Алексис Григоропулос во 2008 година, кој беше застрелан од полицаец, додека пак во Солун имаше инциденти меѓу дел од демонстрантите и полицијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Додека маршираа низ улиците во центарот на Атина демонстрантите извикуваа слогани против полицијата, но и дека денешниот ден му припаѓа на Алекси.

Главниот дел од протестот заврши мирно, а дел од учесниците се упатија кон населбата Ексархија каде што беше убиено момчето и која важи за населба на анархистите, каде што имаше мали инциденти.

Од 2008 година кога беше убиен Григоропулос секоја година на 6 декември во Атина, но и во други грчки градови, традиционално се одржуваат протести, а за безбедноста во грчката метропола денеска беа ангажирани над 4.000 полицајци.

Во Солун, според локалните медиуми, вечерва имаше инциденти меѓу демонстрантите и полицијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Грчката полиција уапси две жени со 13 килограми кокаин на аеродромот во Атина

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он

Уапсен Русин за лажните дојави за бомби на атинскиот аеродром и во шест болници во Атина

А1он

Протестантите во Виена бараат укинување на санкциите против Русија

(ВИДЕО) Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Македонија

Горан Наумовски