Луан Рама обвинува за скандал со албанските државни симболи

Од:

Потпретседателот на опозициското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), Луан Рама обвини, како што изјави, за скандал со државнте симболи.

Откако тоа јавно го направил во Собранието, тој на Фејсбук напиша за употребата на бел орел на националното знаме од страна на Министерство за надворешни работи.

– Скандал. Министерството за Европа и надворешни работи користи бел орел на национално знаме! Го осудив овој чин и претходно во Собранието на Албанија, пред пратениците и владините министри, но никој не реагираше! Министерството за Европа и надворешни работи на Република Албанија користи бел орел на национално знаме! Скандалозен чин, срамно дело и тешка навреда на националните симболи, флагрантно кршење на Уставот и законот!, напиша потпретседателот на третата на големина политичка партија во земјата.

Засега нема реакција од Министертвото за обвинувањата на Социјалистчкото движење за интеграција.

На албанското национално знаме на црвена основа има двоглав орел во црна боја.

Би можело да ве интересира

Се урива ресторанот на Кокдима, кој тероризираше шпански туристи

Ана Ололовска

Тероризираните шпански туристи во Албанија се семејство на милионерот Галдон

Баша: Рама e уметник за измами, кој со пријателите украде милиони евра

Ана Ололовска

И покрај протестите на опозицијата конституиран советот на општина Скадар

Мета: Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово-Србија

(ВИДЕО) Баша: Рама најкорумпиран премиер на Балканот