Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Од:

За Србија има само барања и задачи кои се поразлични од тоа што го потпишаа со Косово во договорот пред десет години, смета рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одговарајќи на новинарски прашања на Самитот на ОБСЕ во Скопје.

– Ако сакате да се придружите на ЕУ, тогаш треба да се придружите и кон санкциите кон Русија. Тие нема да ја примат Србија додека не го признае Косово. Длабоко сум загрижен за луѓето во Србија. Често доаѓав во БиХ како претставник на ООН и често во Хрватска и во Србија.

Истата политика од Запад е и кон Република Српска односно кон ситре тие што имаат интерес за својот народ.

Сите народи имаат свои права. ЕУ требаше да биде сојуз на земји кои ќе се грижат за доброто на своите граѓани, но ништо од тоа. Не веламт дека ЕУ треба да се распадне, нема потреба за тоа – коментира шефот на руската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Лавров: САД водат директна војна против Русија

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски