Лајчак и советниците на Шолц и Макрон во посета на Приштина и Белград

Од:

Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак, придружуван од советниците на германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон, ќе престојуваат денеска во Косово, од каде што подоцна ќе заминат за Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Лајчак и советниците на Шолц и Макрон, Јенс Плотнер и Емануел Боне, во Приштина ќе се сретнат со косовскиот премиер Албин Курти, по што ќе отпатуваат за Белград, на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Портпаролот на Европската унија, Петар Стано на почетокот на неделава изјави дека цел на посетата е „да се испитаат можностите за унапредување на дијалогот“ меѓу Косово и Србија.

Германскиот канцелар Шолц и францускиот претседател Макрон минатата сабота објавија дека ангажирале специјални советници со цел да го поддржат дијалогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата на северот на Косово зоврива, на Србите им е доста

Катерина Павлова-Николовска

Косово и Србија постигнаа договор за регистарските таблички

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Борел застана на страната на агресорот Србија

(ВИДЕО) Вучиќ со Србите од Косово: Ние само сакаме да го чуваме нашето

Курти го прифати американското барање, казните за српски таблички одложени за два дена

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Разочарани сме што не е решен спорот, КФОР и НАТО остануваат внимателни

Катерина Павлова-Николовска