Уапсен Милан Радоичиќ

Од:

Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека Милан Радоичиќ е уапсен денеска, а му е одреден притвор до 48 часа. Радоичиќ призна дека бил организатор на конфилктот во Бањска кога беа убиени четворица, тројца Срби и припадник на косовската полиција.

„На 03.10.2023 година, полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан Радоичиќ, на кого полицијата му одредила притвор до 48 часа“, соопшти МУП.

Оттаму додаваат дека со кривична пријава е донесен во Вишото јавно обвинителство во Белград, соопшти МУП.

Би можело да ве интересира

Прифатено барањето на Србија, ќе се одржи вонредна седница на Советот за безбедност на ОН

Влада на Косово: Посветени сме на целосна нормализација на односите со Србија и меѓусебно признавање

Вучиќ: Нема да го екстрадираме Радоичиќ

Милан Радоичиќ пуштен на слобода

Стејт департмент: Забележливо повлекување на српските сили долж административната линија

Катерина Ѓуровски

Курти: Србија работи на воени планови за анексија на Косово