Крстичевиќ: Хрватска подготви план за издвојување на средства за НАТО

Од:

Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ денеска изјави дека Загреб подготвил план за издвојување на средства за НАТО, како што претходно беше побарано од Хрватска.

Кон крајот на октомври во Брисел, Хрватска и одредени други земји-членки на Алијансата добија речиси ултиматум од САД и НАТО за шест недели да состават конкретен план за издвојување на два отсто од бруто домашниот производ за одбраната.

На Самитот на НАТО што утре и на 4 декември се одржува во Лондон ќе присуствуваат премиерот Андреј Пленковиќ и Крстичевиќ, при што ќе преземат јавна обврска дека Хрватска за пет години односно до 2024 година ќе достигне да издвојува два отсто од БДП за одбрана.

Хрватска сега издвојува околу 1,68 отсто од БДП за одбрана, при што се вклучени и воените пензии на ветераните.

Хрватскиот весник „Вечерњи лист“ објави дека Хрватска троши помалку на опремување и модернизација односно набавка на нови вооружени системи и модернизација на постоечките.

– Хрватска е најлоша помеѓу 28 земји-членки на НАТО и се наоѓа на последното место за опрема и модернизација, наведува „Вечерњи лист“.

Во Европа најмногу троши Велика Британија – 61 милијарди долари, Германија околу 55, Франција околу 51, Италија – 25, Турција и Шпанија издвојуваат по 13, а Полска – 12 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Норвешки пратеник го предложи НАТО за Нобелова нагрда за мир

Ана Ололовска

Жерновски: Добра вест од Шпанија

Во Хрватска официјално почнува изборната претседателска кампања

Ана Ололовска

СДСМ: Состанокот во Лондон потврди, сигурноста и стабилноста се обезбедени, стануваме 30-та земја членка на НАТО

Ана Ололовска

Владата еуфорична за НАТО, реално оптимистичка за преговори со ЕУ

Ана Ололовска

Шпанскиот премиер најавува мошне скора ратификација на Протоколот

Ана Ололовска