Косовската претседателка отпатува во официјална посета на Словенија

Од:

Претседателката на Косово, Вјоса Османи отпатува денеска во официјална посета на Словенија, на покана од нејзиниот словенечки колега, Борут Пахор, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти кабинетот на Османи, на средбите што, освен со Пахор, ќе ги има и со други високи претставници на словенечката држава, ќе бидат разгледани можностите за натамошно продлабочување на соработката меѓу двете земји.

– Оваа посета уште еднаш ќе ги потврди одличните односи со Словенија, додека со хомологот Пахор, во низа заеднички активности, претседателката Османи ќе разговара за можностите за продлабочување на соработката и на меѓудржавните односи, се вели во соопштението.

За време на престојот во Словенија, косовската претседателка ќе им додели државно одликуваање на Вооружените сили на Словенија за, како што се наведува, „придонесот што за мирот и стабилноста го дадоа илјадниците словенечки војници кои во минатите години служеа во рамки на мисијата на НАТО во Република Косово“.

Во агендата на официјалната посета на Османи на Словенија е и средба со косовските печалбари во таа земја, како и нејзино предавање организирано од Центарот за европски перспективи и Бледскиот стратешки форум.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Подготвуваат ликвидација на нашиот народ на северот на Косово

А1он

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Ана Ололовска

Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Ана Ололовска

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш нема да се формира поттикнуваат на војна

Ана Ололовска

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Горан Наумовски

Свечља: Белград ги поддржува српските криминални групи во Косово