Косово: Османи и Грвала отпатуваа во Њујорк за Генералното собрание на ОН

Од:

Претседателката на Косово, Вјоса Османи и министерката за надворешни работи, Доника Грвала отпатуваа денеска во Њујорк, каде што ќе учествуваат на 76-тата седница на Генералното собрание на Обединетите нации, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението од кабинетот на Османи, на маргините на седницата на Генералното собрание на ОН, таа и шефицата на диломатијата ќе остварат средби со делегации-учеснички, со претседатели на држави, премиери и министри за надворешни работи.

Најавени се и средби со претставници на албанската заедница во САД, како и со „политички фигури кои го помогнаа Косово на патот до независноста и државноста“. Освен тоа, Османи ќе има и предавање на Универзитетот Колумбија.

– Средбите ќе бидат во функција на заложбите за јакнење на меѓународниот субјективитет на Косово, се вели во соопштението од кабинетот на Османи.

Би можело да ве интересира

Приштина прогласи за „персона нон грата“ двајца руски дипломати

А1он

Топ чанел: Министерката Грвала отворено побара сојуз меѓу Албанија и Косово против Србија

А1он

Стоев: Судирите во Косово ја покажаа нестабилната ситуација во регионот

А1он

Борел: Само дијалогот под медијаторство на ЕУ е решение за Србија и Косово

А1он

Првични резултати во Косово: Во 19 општини избран градоначалник во прв круг

ЦИК: На локалните избори во Косово излезноста е 42,85 отсто

А1он