Контантинос Тасулас избран за нов претседател на грчкиот Парламент

Од:

Со рекорден број гласови, 283 од 298 присутни пратеници, кандидатот од Нова демократија, Константинос Тасулас утрово беше избран за нов претседател на грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

Пратеничките групи на Нова демократија, СИРИЗА, Движење на промена, Грчко решение и МЕРА25 гласаа „за“ изборот на Тасулас, а 15 пратеници од Комунистичката партија беа воздржани.

Денешната мнозинска поддршка за единствениот кандидат од владејачката Нова демократија, е рекорд за грчкиот Парламент.

Во 2015 година, тогашната пратеничка на СИРИЗА, Зои Константопулу, беше избрана за претседателка на Парламентот со 235 позитивни гласа.

Би можело да ве интересира

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Голем пожар на Закинтос

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он

Продолжува гаснењето на пожарот на Евија

Германија мора да прими назад мигрант депортиран во Грција

А1он

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиумите го оквалификуваа како еколошка катастрофа