Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Од:

Кирил Петков, копретседателот на „Продолжуваме со промената“ и поранешен премиер на Бугарија, за БНТ коментира дека е задолжително ГЕРБ, која освои најмногу гласови на предвремените парламентарни избори, да формира влада. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Кирил Петков, „Продолжуваме со промената“ ќе биде конструктивна опозиција во новото Народно собрание. „Продолжуваме со промената“ нема да коалицира со ГЕРБ и Движењето за права и слободи, бидејќи тие се доследни дека не можат да владеат заедно со овие партии поради корупција и криминал. Одбиваме да преговараме со ГЕРБ, рече Петков.

dobivaj vesti na viber

Според него, ГЕРБ има голем избор, бидејќи ДПС може да биде логичен коалициски партнер, на пример националистичкиот „Преродба“.

Тој објасни дека нема поим што точно е партијата на поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев „Бугарски подем“ и нема јасна претстава кој и како стои зад неа и која е нејзината крајна цел.

Кирил Петков најави дека таму нема да има спојување на пратеничките групи, меѓу „Продолжуваме со промените“ и „Демократска Бугарија“, велејќи дека неговата партија е центар, а на Христо Иванов е во право.

Би можело да ве интересира

Борисов предложи експертска влада на 6 месеци, Петков ја отфрли идејата

Ана Ололовска

(ВИДЕО ) Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Треба да бидеме една држава, ние сме еден народ со ист јазик

Орце Костов

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Бугарија ќе ги набави и вторите осум авиони Ф-16 Блок 70

А1он

„Промените продоложуваат“ и „Демократска Бугарија“ изразија подготвеност да формираат малцинска влада

А1он