Јамајка не го признала Косово, тврди министерката за надворешни во Кингстон

Од:

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит ги негираше на својот профил на Твитер тврдењата на Хашим Тачи дека државата ја признала независноста на Косово.

Џонсон Смит објави ре-твит на Тачи, коментирајќи дека „Јамајка не го признала Косово како независна држава“.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи вчера во својата порака на својот профил на Твитер објави дека Јамајка го признала Косово.

Би можело да ве интересира

Тачи: Нема да поднесам оставка од претседателската функција ако бидам повикан во Хаг

Ана Ололовска

Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он

Тачи: Започнаа консултациите за формирање на новите косовски институции

А1он

Весели: Не може да има избори во Косово во време на пандемија

А1он

Мустафа по средбата со Тачи: На Косово не му се потребни нови избори

Ана Ололовска