Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Од:

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно Албин Курти, изјави на прес конференција во Приштина попладнево, Иса Мустафа, по седницата на партиското претседателство.

Мустафа ја најави и средбата на двете партиии на највисоко ниво кога, како што кажа, ќе стане збор за дијалогот со Белград и за уште неколку други прашања.

Лидерот на движењето Самоопределување, Курти, според вчера соопштените конечни резултати од изборите, поединечно освоил најмногу гласови и со тоа ја обезбедил премиерската функција.

Мустафа кажа и дека до сега во преговорите е усогласен поголем дел од програмата на идната влада и додаде дека некои разлики постојат, кога станува збор за економските и социјалните прашања, пренесе Коха .

-Новата Влада ќе биде поефикасна и поекономична. Не треба да се занимаваме со прашањата за кои не се согласуваме, иако тие се многу малку, рече Мустафа.

Би можело да ве интересира

Приштина во шок: „Косово во границите на Србија и во албанските учебници“

Татјана Ташкова

Европските служби бараат продолжување на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово

Ана Ололовска

РСЕ: Поради царините на Косово, огромни загуби во Србија и во БиХ

Ана Ололовска

Приштински медиуми: Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви обвинет дека примил два милиона долари за признавање на Косово

Ана Ололовска

Истражување: Повеќе од половината Срби во следните пет години не се гледаат себеси на Косово

Ана Ололовска

Тачи: КФОР станува се помалку потребен, Косово се стреми кон НАТО

Ана Ололовска