Ирански хакери објавија податоци за возачките дозволи на албанските граѓани

Од:

Ирански хакери од групата „Татковинска правда“ продолжуваат со објавување податоци, до кои дојдоа по кибер-нападите на албанските владини системи.

Во документот објавен на Телеграм сега се објавени податоци за албанските граѓани, како што се возачки дозволи, адреса, местото на нејзиното издавање и местото на живеење. Сето тоа е придружено со порака.

-Дали ви е поважна безбедноста на терористите од безбедноста на албанските „пронаоѓачи“? Вие не сте подготвени да ја платите цената за безбедноста и безбедноста на вашите луѓе. Тогаш, како го трошите владиното богатството за заштита и промовирање на терористите? Дали ова значи нешто друго освен владина корупција?, пишува до документот во нивната група на Телеграм.

Се однесува на засолнувањето на припадниците на иранската опозиција МЕК, во кампот кај Драч, каде се сместени над три илјади.

Деновиве хакерите објавија телефонски броеви и разговори направени од околу 500.000 албански корисници на WhatsApp, кои ги ставиле на продажба на darkweb.

Претходно беа објавени и податоци за платите, регистарските таблички на возила, документи за идентификација на албанските граѓани, како и податоци за високи функционери, вклучително и за премиерот Еди Рама, како и чувствителни податоци од полициските системи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Хакери го нападнаа Лас Вегас

Германски компании цел на сајбер напади: Штетата над 200 милијарди евра

Полска истражува хакерски напад врз железничката мрежа на земјата

Мајкрософт: Кинески хакери упаднаа во мејловите на американската влада

Кинески хакери осомничени за хакирање на стотици организации ширум светот