Хрватската полиција упадна во Либерланд: „Ни го уништија имотот и не навредуваа, стоп за оваа лудост“

Од:

Во четвртокот, хрватската полиција изврши рација во Либерланд, област во источна Хрватска чии жители се прогласија за независна република. Полицијата дошла таму во придружба на инспектори од Хрватски шуми и екипа за рушење која, како што пишува на официјалната веб-страница на Либерланд, уништила приватен имот и уапсила неколку Либерланѓани.

Сè се случило без најава или полициско предупредување, а на луѓето што живеат таму не им било дадено доволно време да ги соберат своите работи, наведува Либерланд. Нема повредени, но е оштетен или одземен имот, јавува Н1.

„Ги повикуваме хрватските политичари да престанат со ова лудило. Ова е непотребен чин на насилство против нашата мирна нација. Се надеваме дека ова е последен инцидент. Хрватска и Либерланд можат заедно да изградат подобра иднина“, рече претседателот Вит Једличка.

Либерланд наведува дека полицијата и вработените во Хрватски шуми се однесувале непрофесионално и ги навредувале луѓето.

„Побаравме писмено известување или пријава и ни рекоа дека нема пријава и дека нема да има. Овој инцидент го снимивме и фотографиравме, а веќе започнавме правна битка на повеќе нивоа“, пишува на страницата.

Слободната Република Либерланд е прогласена на 13 април 2015 година, во согласност, како што тврди Либерланд, со меѓународното право. Имено, ниту Хрватска, ниту Србија не го сметаат тоа парче земја за свое, а тоа е предмет на долгогодишен граничен спор меѓу двете земји.

Би можело да ве интересира

Голема акција на хрватската полиција за апсење луѓе осомничени за перење пари на штета на компанијата ИНА

Дојава за бомба во училиште во Истра, учениците евакуирани

Самопрогласената мини држава Либерланд отвори претставништво во Белград

Наум Локоски

На чекор од утопија: Избран идниот изглед на „државата“ Либерленд

Емир Латифовиќ

Претседателот на „Либераланд“: Бегалците можат кај нас, но само ако платат 10.000 долари

Ана Ололовска

Либерланд е Србија!

Ана Ололовска