Хрватска, сепак, ги олабавува мерките за граѓаните од БиХ

Од:

Хрватска во пресрет на изборите во недела, на 5 јули, ја отвора границата со БиХ, одлучила хрватската Влада.

-Хрватската Влада, сепак, се согласи да ги олесни мерките за граѓаните од БиХ, што ќе се случи многу скоро, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлич Радман.

За одлуката тој телефонски веднаш ја известил својота колешка од БиХ, Бисерка Турковиќ.

Грлих Радман на Турковиќ и соопштил дека хрватската Влада се согласува во најскоро време да ги олабави мерките за граѓаните на БиХ кога тие ќе влегуваат во Хрватска.

Во изјавата на хрватското министерство се наведува дека министерката Турковиќ му се заблагодарила на својот хрватски колега за личниот ангажман по нивните вчерашни контакти, како и за заедничките настојувања евентуалните недоразбирања меѓу двете земји да се решаваат во духот на најдобрата дипломатска пракса, а односите да се развиваат врз основа на искрени и добрососедски принципи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Италија максимален дневен раст на заболени, во Црна Гора четворица починати

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

А1он

Мицотакис: Маската треба да стане наш постојан придружник, како клучевите, очилата и мобилниот телефон

А1он

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он

Во Албанија рекорднa бројкa на новозаразени со Ковид-19,опозицијата обвини за прикривање на реалните бројки

А1он