Хрватска може да се соочи со недостиг од лекови поради долг кон веледрогериите

Од:

На Хрватска и се заканува недостиг на лекови поради големиот долг на државата кон веледрогериите, кој во моментот е над пет милијарди куни (околу 700 милиони евра).

dobivaj vesti na viber

Претставниците на веледрогериите денеска демонстративно заминаа од состанокот со министрите за финансии и за здравство, Здравко Мариќ и Вилијем Берош, тврдејќи оти не им е понудено решение.

– Можам да бидам партнерт на системот до две милијарди куни. Ние повеќе од две милијарди куни не можеме да толерираме, тоа е работа на Владата, изјави претставничка на една од веледрогериите.

Таа додаде дека долгот на болниците е 4,3 милијарди куни, а аптеките должат уште 700 милиони куни, така што долгот надминува над пет милијарди куни.

Министерот за финансии Мариќ истакна дека лековите се важни, но оти треба да се земе во предвид и каква е ситуацијата со буџетот.

Тој додаде дека се пред договор и оти ќе продолжат разговорите,а дел од средствата ќе биде обезбеден од ребалансот на буџетот.

– Настојуваме преку прераспределба да најдеме дел од средствата за, се надевам, да се избегне застој во дистрибуцијата на лекови, посочи Мариќ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Во САД има недостиг на антиботици за деца

А1он

Украинците ќе се обучуваат во Хрватска: Ќе го победиме чопорот руски убијци и силувачи

А1он

Нехамер: Австрија го поддржува влезот на Хрватска во шенген зоната

Банкомат уништен од експлозија во село во близина на Загреб

Нехамер: Нема да ставиме вето на влезот на Хрватска во Шенген