Хоти потпиша договор со ДФЦ

Од:

Косовскиот премиер Авдулах Хоти и извршниот директор на Меѓународната финансиска корпорација за развој (ДФЦ), Адам Болер потпишаа договор за соработка.

Според „Газета експрес“, договорот е потпишан по средбата на Хоти со американска делегација, на која покрај Болер биле и пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Рикардо Гренел и претставници на УСАИД и ЕСКИМ.

По потпишувањето на договорот, Гренел рече дека договорот подразбира нови, високо платени работни места.

Тој додаде дека делегација на САД ќе дојде на Косово, додавајќи дека Трамп е горд на економскиот договор и оти им порачал да дојдат на Косово.

Би можело да ве интересира

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите Нации

А1он

Харадинај има верба за коалициски договор околу новиот преседател на Косово

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хоти не одговори дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез во Косово

Жарко Настоски

Косовскиот премиер Хоти во посета на Скопје

Ана Ололовска

Вучиќ: Работите се покомпликувани од што си замислува Приштина

Жарко Настоски