Хоти по потврдените обвиненија: Косово повторно се соочува со искушенија

Од:

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти изјави, во врска со обвиненијата од Специјалниот суд, дека Косово, како и многу пати претходно, се соочува со искушенија.

„Неодамнешните настани со кои се потврдуваат обвиненијата, меѓу кои и на претседателот Хашим Тачи, поранешните спикери на парламентот Јакуп Красниќи и Кадри Весељи и пратеникот Реџеп Селими, ја доведоа земјата во искушение“, рече Хоти.

Хоти додаде дека ја цени нивната позиција за соработка со судот во Хаг.

„Ја поздравувам нивната подготвеност, став и институционална култура, што докажува дека Косово верува во правда и се обединува со правдата без никакво двоумење. Како премиер и како граѓанин, да ги разгледаме нашите напори за постигнување на слободата што ја уживаме, а во 98 -99 година, светот виде геноцид врз народот на Косово“, рече Хоти.

Би можело да ве интересира

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски

Уапсен Србин на Косово: Обвинет е за воени злосторства

Горан Наумовски

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он