Хоти по потврдените обвиненија: Косово повторно се соочува со искушенија

Од:

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти изјави, во врска со обвиненијата од Специјалниот суд, дека Косово, како и многу пати претходно, се соочува со искушенија.

dobivaj vesti na viber

„Неодамнешните настани со кои се потврдуваат обвиненијата, меѓу кои и на претседателот Хашим Тачи, поранешните спикери на парламентот Јакуп Красниќи и Кадри Весељи и пратеникот Реџеп Селими, ја доведоа земјата во искушение“, рече Хоти.

Хоти додаде дека ја цени нивната позиција за соработка со судот во Хаг.

„Ја поздравувам нивната подготвеност, став и институционална култура, што докажува дека Косово верува во правда и се обединува со правдата без никакво двоумење. Како премиер и како граѓанин, да ги разгледаме нашите напори за постигнување на слободата што ја уживаме, а во 98 -99 година, светот виде геноцид врз народот на Косово“, рече Хоти.

Би можело да ве интересира

Убиецот на бремената сопруга одби да се предаде и се самоуби во присуство на полицијата

А1он

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска