Хоџај: Косово треба да се откаже од изолација и да стане дел од Отворен Балкан

Од:

Поранешниот шеф на косовската дипломатија и актуелен потпретседател на парламентот и на Демократската партија на Косово, Енвер Хоџај, за Топ чанел изјави дека Косово треба да им се приклучи на земјите од регионот во рамки на Отворен Балкан.

dobivaj vesti na viber

– Вклучувањето на Косово во иницијативата ” Отворен Балкан” е неопходно. Одбивањето да стане дел од оваа иницијатива има последици во многу аспекти а учеството во оваа регионална иницијатива е решено со Вашингстонскиот договор, рече тој.

Според него ова е краен момент Владата на Косово сериозно да размисли, да се откаже од изолацијата и да покаже дека е за соработка.

Хоџај додава дека од економски аспект, трговијата со Србија не треба никого да плаши а ги отфрла и аргументите на Владата на премиерот Албин Курти дека неучеството е поврзано со нееднаквиот третман на Косово во оваа иницијатива.

– Апелирам до другите опозициски партии да погледнат подалеку кога станува збор за ” Отворен Балкан” за да ја убедиме владата да се откаже од изолацијата на земјата, посочи Хоџај.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска

Косовскиот опозициски лидер на годишнината од смртта на Арбен Џафери: Вечна благодарност за сè што стори за Албанците

Ана Ололовска

Курти за ФТ: Србија е ноќен кошмар за соседите, продолжува со старите соништа

Ана Ололовска

Косово бара од Албанија потпишување трактат за заедничка одбрана

А1он

Вучиќ: Подготвуваат ликвидација на нашиот народ на северот на Косово

А1он

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Ана Ололовска