Хил го осуди синоќешниот вандализам во Белград

Од:

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска изјави дека за насилството и вандализмот врз државните институции нема место во едно демократско општество.

Тој додаде дека легитимноста на демократските процеси зависи од транспарентноста и од волјата на сите да ја почитуваат волјата на народот.

„Во часовите и деновите што следат, лидерите на Србија и нејзините граѓани треба да запомнат: Легитимноста на демократските процеси зависи од транспарентноста и подготвеноста на сите страни, без разлика дали се победници или губитници, да ја почитуваат волјата на народот изразена на изборите. “ напиша Хил на социјалната мрежа X.

Тој додаде дека работата на српските изборни институции останува од клучна важност, „дури и кога Србија работи со ОБСЕ и другите за да ги реши недостатоците во нејзините демократски процеси“.

„Претставките треба да се поднесуваат преку легални, мирни и ненасилни средства. Насилството и вандализмот на државните институции немаат место во едно демократско општество“, рече американскиот дипломат.

Хил нагласи дека полицијата го одржува јавниот ред и мир и мора да направи се за да ги заштити достоинството и граѓанските права на граѓаните.

„Убеден сум дека Србија ќе помине низ овие предизвици со зајакната демократија. Сите граѓани на Србија имаат право да бидат слушнати и одговорност да ги изразат своите политички ставови на мирен начин и без прибегнување кон насилство“, заклучи американскиот амбасадор во Белград.

Би можело да ве интересира

Лични документи можат да се подигнат и в среда на денот на изборите

Анита Петровска Рајковиќ

Негативни коментари по дебатата на МРТ: „Ова не е дебата, туку квиз“

Ковачевски: ДПМНЕ на Мицкоски е истото ДПМНЕ на стиропор, насилници, криминалци, заплашени медиуми, на шепотење и страв

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Орце Костов

Мисајловски: Сплотени, сите заедно од Шуто Оризари порачуваме дека на 24 април победува Силјановска Давкова

Орце Костов

Не постои законска можност Владата со заклучок да прогласува дополнителни неработни денови за да се гласа

Орце Костов