Харадинај до Меркел: Косово е подготвено за ЕУ

Од:

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, ја поздрави поддршката што германската канцеларка Ангела Меркел им ја изрази на земјите од Западен Балкан за интегрирање во Европската Унија (ЕУ), јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај преку својот Твитер, покрај фотографија со Меркел од нивната средба во Берлин, порача дека „ЕУ ќе биде посилна“ со интегрирањето на шесте земји од регионот.

– Го поздравувам ставот на канцеларката Меркел за потврда на поддршката за перспективата на Западен Балкан за проширување на ЕУ. Европската унија ќе биде посилна и со поголема добросостојба со интегрирањето на Западен Балкан. Косово е подготвено, напиша Харадинај.

Би можело да ве интересира

Еден сомнителен случај на коронавирус денеска во Косово

Ана Ололовска

Косово со план за справување со коронавирусот

Ана Ололовска

Мустафа: Косово мора да ја укине таксата на увозот од Србија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Ана Ололовска

Се бара оставка од косовската амбасадорка во САД поради ширење на лажни вести за признавањето од Јамајка

Ана Ололовска

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија

Ана Ололовска