Гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“.

Од:

Вчера гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“ кој летал од Дубровник за Загреб, но безбедноста на патниците не била загрозена и авионот не бил оштетен, соопштија од авиокомпанијата.

dobivaj vesti na viber

Капетанот го пријавил ударот за време на фазата на слетување, изјавил за ХРТ портпаролот на Кроација ерлајнс Давор Јанушиќ.

„Сè помина во најдобар ред, безбедноста на патниците не беше загрозена“, изјави Јанушиќ.

Тој додаде дека вообичаено во вакви ситуации авионот се проверува превентивно, што е направено на аеродромот во Загреб, каде што е техничкото седиште на КА. Не е констатирана штета, а леталото е вратено во сообраќај.

Јанушиќ, исто така, истакна дека авионот е вообичаено конструиран според принципот на Фарадеев кафез, така што електричната енергија што ја добива се пренесува во атмосферата преку статични празнења.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во близина на Риека

Ана Ололовска

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он

Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Претседателот на хрватскиот Сабор: 17 земји се пријавија да ги обучуваат украинските војници, не сме само ние

А1он

Украинците ќе се обучуваат во Хрватска: Ќе го победиме чопорот руски убијци и силувачи

А1он

Нехамер: Австрија го поддржува влезот на Хрватска во шенген зоната