Голоб предупреди на „информациска војна“ на Москва на Балканот

Од:

Словенечкиот премиер Роберт Голоб, во врска со руското влијание на Балканот, предупреди дека земјите од регионот мора „да смислат планови“ за да се спротивстават на очигледното руско влијание врз тамошната јавност и на „информациската војна“ што доаѓа од Москва.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за британски Би-Би-Си, Голоб, на маргините на вчерашниот самит на НАТО во Мадрид, рече дека „делови од локалното население се за позициите на Москва и затоа треба да работиме со владите на Балканот за да ги доближиме до европската позиција“.

„Но, мораме да ја земеме предвид наклонетоста на населението кон Русија, да не ја игнорираме, па да најдеме дури и кревка рамнотежа“, предупреди словенечкиот премиер.

Како што пренесуваат словенечките медиуми, тој предупредил и за грешките од минатото во односот на Западот со Русија, од кои, како што додаде, треба да се извлечат поуки.

„Настаните во Украина можеби ќе се одвиваа поинаку доколку НАТО во односот кон неа постапуваше како и кон Кина. Ова е лекција од која мораме да учиме“, рече словенечкиот премиер,

Во разговорите за словенечките медиуми за време на самитот, Голоб најави забрзување на напорите Словенија да ја постигне целта што поскоро да го зголеми финансирањето на својата војска на 2 отсто од БДП, според договорите во НАТО алијансата и изјави дека неговата влада би го променила претходниот план за да го постигне тоа до 2030 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Швајцарија го загуби статусот на неутрална држава, тврди Москва

А1он

Русија протерува вработена во норвешкиот конзулат поради русофобни изјави

А1он

Според Кремљ Западот останува без опции за притисок врз Москва

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

ВИДЕО: Двајца повредени во пожарот во Москва, евакуирани 120 лица

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Голем пожар во деловна зграда во Москва

Катерина Павлова-Николовска