robert golob

Регион

Голоб предупреди на „информациска војна“ на Москва на Балканот

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб, во врска со руското влијание на Балканот, предупреди дека земјите од регионот мора „да смислат планови“ за да се спротивстават на
Регион

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб вчера изјави дека Љубљана сака Хрватска што поскоро да влезе во Шенген-зоната, но смета оти пред тоа треба да се решат
Регион

Новиот словенечки премиер ги избира своите соработници со помош на тестот Галуп

А1он
Новиот словенечки премиер Роберт Голоб го користи своето корпоративно искуство за избирање луѓе кои ќе преземат важни функции, па сите парламентарци од неговата партија морале
Регион

Словенечкиот парламент го потврди Роберт Голоб за премиер

А1он
Словенечкиот парламент денеска го потврди Роберт Голоб за премиер. За Голоб гласаа 54 пратеници, 30 беа против, а еден глас беше неважечки. Пред гласањето, Голоб
Регион

Пахор со средба со Голоб ги почна консултациите за составот на новата словенечка влада

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска почна со консултации со претставници на политички партии во новиот Парламент, со цел што побргу државата да добие нова влада
Регион

Словенечкиот Парламент веќе во среда би можел да гласа за нов премиер

А1он
Претседателот на Словенија, Борут Пахор денеска ќе почне разговори со пратеничките групи за кандидатите за мандатар за состав на новата влада. Најверојатно, кандидат ќе биде
Регион

Опциите на Голоб и Јанша водат на анкетите во Словенија за парламентарните избори во април

А1он
Движењето Слобода, политичка платформа водена од Роберт Голоб, ќе освои 18.8 отсто од гласовите, а Словенечката демократска партија на сегашниот премиер Јанез Јанша – 17.2