Голем број припадници на ЕУЛЕКС пред зградата на советникот на Тачи со часови го претресувале неговиот стан

Од:

Заврши повеќечасовниот претрес на станот на поранешниот советник на Хашим Тачи, Адил Бехрамај.

Како што јавуваат приштинските медиуми, пред станот на Бехрамај биле забележани зголемен број припадници на ЕУЛЕКС, кои со умереност на косовската полиција ја извршиле акцијата по налог на Специјалниот суд.

Како што јавија „Репортери“, претресот на станот на Бехрамај започна во раните утрински часови, а заврши во доцните попладневни часови.

Адвокатот на Адил Бехрамај, Артан Керкини, рече дека причина за упадот е сомнежот на Специјалното обвинителство за сторено кривично дело што е во надлежност на Специјализираните совети.

„Како што објавивме претходно, денеска, по наредба на судијата за претходна постапка на Специјализираните совети, извршен е претрес во станот на Адил Бехрамај, во врска со тужбата на Специјализираното обвинителство за сторено кривично дело. што, според нив, е во надлежност на специјализираните судови“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Три жени исчезнаа на Косово

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Убиена е сопругата на Наим Мурсели, поранешен советник на Беџет Пацоли

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

Горан Наумовски