Ѓуровиќ избрана за претседателка на Парламентот на Црна Гора

Од:

Данијела Ѓуровиќ, пратеничка на Социјалистичката народна партија, денеска е избрана за претседателка на Парламентот на Црна Гора.

dobivaj vesti na viber

По изборот, Ѓуровиќ положи заклетва.

На денешната седница треба да се избере нова малцинска влада на предлог на мандатарот Дритан Абазовиќ. Новата влада, како што е предложена, ќе има 18 ресори, четворица вицепремиери и двајца министри без ресор.

На седницата не присуствуваат пратениците на Демократите, Демократскиот фронт, Обединета и Десницата на Црна Гора.

На почетокот на февруари црногорскиот Парламент изгласа недоверба на владата на премиерот во заминување Здравко Кривокапиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ограничени маржи на брашно, масло, шеќер, сол во Црна Гора

Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска

Абазовиќ најави брзо решавање на прашањето на СПЦ и Темелниот договор

А1он

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

А1он

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

А1он