Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг на претседателскиот избори во Црна Гора

Од:

Извесно е дека кандидатот на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ и кандидатот на Движењето Европа сега Јаков Милатовиќ ќе се натпреваруваат за претседател на Црна Гора во вториот круг од претседателските избори.

Првите проекции врз основа на над 80 отсто од обработениот примерок на ЦДТ и ЦеМИ Ѓукановиќ има меѓу 35 и 36 отсто гласови, додека Милатовиќ има меѓу 28 и 29 отсто гласови.

Мандиќ има меѓу 19 и 20 отсто, Бечиќ над 11, Вуксановиќ Станковиќ малку над три, Даниловиќ околу 1,5, а Радуловиќ под еден процент.

Вториот круг од изборите ќе се одржи за 14 дена, односно на 2 април.

Би можело да ве интересира

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Црна Гора: Проверени 165 локации, пријавите за бомби се лажни

Горан Наумовски

Дојава за бомби во судови, училишта и во Собранието на Црна Гора

Паника во Црна Гора: Евакуирано Собранието, дојави за бомби во многу училишта

Стотици ученици добија нула поени на матурскиот испит по јазик во Црна Гора

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новиот црногорски претседател ја презеде функцијата