Германецот Петер Баер избран за известувач на ПССЕ за Косово

Од:

Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го избра пратеникот во Бундестагот Питер Баер за известувач за ситуацијата во Косово.

ПССЕ објави на „Твитер“ дека Баер е избран за известувач за ситуацијата во Косово и му честиташе.

Во соопштението за медиумите за назначувањето на Баер, Советот на Европа посочи дека Косово се споменува во целосна согласност со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244 и без прејудицирање на статусот.

Баер, известувач за Западен Балкан во германскиот парламент, на 3 септември во Приштина изјави дека Берлин се спротивставува на промена на границите како дел од дијалогот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија и ги повика петте членки на ЕУ кои не го признаваат Косово тоа да го направат.

На крајот на април, пред состанокот на српските и косовските лидери во Берлин, Баер предупреди дека европските перспективи на Србија и на Косово ќе бидат ставени ад акта доколку учесниците на таа средба не покажат силна волја за напредок во процесот за нормализација на односите.

Би можело да ве интересира

Поранешниот косовски премиер Мустафа позитивен на Ковид-19

А1он

Во Париз видео самит за односите меѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он

Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи дека тоа право го има само претседателот

Ана Ололовска

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Ана Ололовска

Тачи в понеделник заминува за Хаг на интервју во Специјалното обвинителство за Косово

Ана Ололовска